درخواست تابلو
تاریخ انتشار : 04 دی 1401

جانکشن باکس چیست؟


از جعبه تقسیم الکتریکی یا جانشن باکس جهت انشعاب گرفتن از سیم و کابل و یا اتصال آن ها به همدیگر می باشد یک جانشن باکس علاوه بر زیبایی ظاهری که به نتیجه کار می بخشد محل امن و محافظت شده ای برای اتصالات الکتریکی به وجود می آورد.


نمونه از جعبه ترمینال ضد انفجار

این جانشن باکس ها در سایز مختلف و بصورت فلزی و پلاستیکی موجود می اشند و گاها ممکن است در نمونه هایی مانند تصویر بالا یک جعبه ترمینال ضد انفجار باشد.باتوجه به متنوع بودن جعبه تقسیم از آن ها هم در برق کاری ساختمان و هم در سیستم های صنعتی و کارگاهی نیز استفاده می شود البته در مواردی که در یک ساختمان نصب می شوند معمولا نصاب ها سعی می کنند که آنها را از دید مخفی نمایند هرچند که این کار از نظر استانداردهای جدید مجاز نمی باشد،ولی در سیستم های صنعتی معمولا آن را در معرض دید و در محلی قابل دسترس قرار می دهند.

جانکشن باکس

گاهی اوقات جعبه تقسیم شامل ترمیناال های توکار برای اتصال سیم ها است:و در صورتی هم که ترمینالی در داخل جعبه تقسیم تعبیه نشده باشد می توان با نصب یه ریل مینیاتوری اقدام به نصب ترمینال ریلی نمود نصب این ترمینال ها مزایای زیر را ایجاد می کنند:

1-از آشفتگی و بهم ریختگی سیم ها و اتصالات جلوگیری می کند که همین امر در بالا بردن سطح امنیت اتصالات سیم ها تاثیر بسزایی دارد.

2-وجود ترمینال ریلی باعث می شود به راحتی دو یا چند سیم را به هم متصل نمود و یا از یک سیم انشعاب گرفت.

3-ترمینال های ریلی قابلیت نصب شماره یا لیبیل را دارندو میتوان نقشه ساده ای از اتصالات داخل جانکشن باکس را بر روی درب آن چسباندو یا نقشه را در داخل جعبه قرار دهیم تا در صورت بروز مشکل و یا ایجاد تغییر در سیستم براحتی می توان سیستم را کنترل نمود.

4-جعبه تقسیم ها قابلیت نصب گلند را دارند و میتوان سیم ها را از داخل گلند عبور داد و سپس وارد جانکشن باکس نمود که این امر باعث می شود که اگر کابل ها توسط جسم خارجی تحت فشار قرار گیرند این نیرو به ترمینال ها و یا محل اتصال منتقل نگردد.

5-در صورت لزوم و باتوجه به شرایط محیطی می توان از جانکشن باکس هایی با آی پی بالا مثلا IP=65 را نیز تهیه نمود که معمولا بر روی درب خود دارای یک واشر پلاستیکی می باشد و در صورت استفاده از گلند در ورودی و خرجی های سیستم و کابل،پس از بستن درب جانکشن باکس امکان ورود گرد و غبار،آب و رطوبت به داخل جعبه ترمینال وجود ندارد که باعث محافظت بیشتر از اتصالات داخل جعبه می گردد.

 

جستجو در مقالات و آموزش‌ها
جدیدترین مقالات و آموزش‌ها
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت بنیان تابلو می‌باشد.